گویا حضور بی‌امان نظامیان در خارج از حیطه وظیفه خود تمامی ندارد و از اقتصاد تجارت و خرید و فروش و فرهنگ و سیاست و سینما و مجسمه‌سازی و اجتماع و... گرفته اکنون به حوزه‌ی تقسیمات کشوری هم سرایت نموده است.
هنوز خاطره آن سرداری که امر به ویران کردن مجسمه «آریو برزن» در یاسوج داده بود زمانی نگذشته که فرمایشی تازه صادر شده است از سرداری دیگر. گویا آنانی که از تخریب یک مجسمه ملی به جایی نرسیدند اکنون قصد تخریب یک ملت و تکه‌تکه کردن یک استان  را دارند.
مردمی سخت‌کوش که  فارس و بلوچ و عرب یا شیعه و سنی آن در این سال‌ها برادرانه و آرام و سربلند در کنار هم زندگی کرده‌اند و در کل کشور در هم‌زیستی مسالمت‌آمیز نمونه‌اند.
در جدیدترین مورد یکی از نظامیان کشور در سخنان خارج از حیطه دانش و مسوولیت خود حرف‌هایی نسجیده  را علیه حاکمیت مردم هرمزگان زده است که نیازمند بیدارباش و اطلاع‌‌رسانی و عکس‌العمل درست مردم و مسوولان هرمزگان است .
سخنانی که نه تنها بویی از اندیشه و طرح ونظر ندارد که به یک خیال‌بافی و یک ساده‌انگاری با کمال بی‌مسوولیتی شبیه است.
در شرایطی که رهبر انقلاب اسلامی در این مدت مدام بر وحدت بین مردم و قومیت ها تاکید داشته‌اند شنیدن چنین افکاری بسیار غیرمنتظرانه است.
فعلا متن این یاوه‌گویی‌ ها را بخوانید لاتیدان به زودی جوابیه‌ای به این سخنان پوچ و تفرقه‌افکنانه خواهد نوشت. فعلا همین‌قدر بدانید که فقط حرامیان خارجی چشم طمع بر ابوموسی  و تنب بزرگ و کوچک نبسته‌اند.
کاش این برادر یک بار هم شده وصیت‌نامه‌ی امام درباره عدم دخالت نظامیان در خارج از حوزه کاری‌شان را می‌خواند و این چنین به تفرقه و جدایی و تحریک احساسات ملی دامن نمی زد.
تا بوده نطامیان حافظان تمامیت ارضی و یک‌پارچگی قومی ایران بوده‌اند و این حرف‌ها نشان از یک خود بزرگ‌اندیشی ناصواب دارد که وحدت ملی را با خطر رو به رو خواهد کرد.
ایشان با کدام معیار عقلی می‌خواهد با تکه‌تکه کردن هرمزگان خراسان را به دریا وصل کند! به چه حقی و به نمایندگی از کدام مردم می‌خواهد جاسک هرمزگان را به کرمان بدهد؟ چرا ایشان اصفهان و آذربایجان را تکه‌پاره نمی‌کند؟

آیا زمان آن نشده که سرداران فقط سرداری کنند؟ و کارهای عرفی و عقلی و مدیریتی را به اهلش بسپارند؟ اگر استان‌های مرزی ضعیف و فقیر هستند به همین دلیل نیست که از ما بهتران در اقتصاد کشور نفوذ کرده و سبب‌ساز این نابسامانی‌ها شده‌اند؟
آیا مگر همین هفته گذشته نبود که رییس‌جمهور گفتند: هر کس گوشه‌ای از مملکت را سوراخ کرده است و دارد قاچاق وارد می‌کند؟ یقینا سوراخ کردن مملکت نه از آن ماهی‌فروش محروم بندرعباسی ساخته است نه از آن بلوچ پاک‌دل جاسکی نه از عرب شریف ساکن گاوبندی! تحقیر و توهین به شعور و زندگی مردم اقلیت مناطق مرزی تا کی؟
شیعه و سنی هرمزگان ید واحده‌اند چرا که در این دیار نه از مداحان بدزبان خبری هست و نه از وهابیت بداندیش. چرا در فکر تکه تکه کردن مناطق سنی‌نشین ما هستید؟ چرا تخم کینه و نفرت می‌پاشید؟
سردار سرلشکر! همین مردمی هرمزگانی که شما ضعیف‌شان خوانده‌اید،در اوج ضعف دولت مرکزی در 500سال قبل دوبار علیه استعمار پرتغالی‌ها قیام کردند و سرکوب خونین شدند تا بار سوم در 400سال قبل برای همیشه آنان را بیرون راندند.
همین مردم ضعیف هشت سال در مقابل صدام ایستادند و انان اکنون جوانان‌شان در گور خوابیده‌اند و شما سردار سرلشکر هستید.
همین مردم ضعیف بیشترین شهید نسبت به جمعیت را دارند باور ندارید از رییس بنیاد شهید بپرسید و به جزیره هرمز بیایید به دیدن زنی که بیشترین محارم‌اش با کفن خونین برگشتند و مزدشان را از خدایشان گرفتند نه از مدال‌هایی که غرور می آورد.
تحقیر مردم مرزنشین بس است.
کجایی محمدعلی‌خان سدید بندرعباسی؟!
کجایی غیرتمند نستوه هرمزگانی که نو رسیدگان برای میراث‌ات خواب آشفته دیده‌اند.خوابی که به امید خدا برآنان حرام خواهد شد.

اما متن خبر:

به گزارش مهر، سردار سرلشکر غلامعلی رشید جانشین ستاد کل نیروهای مسلح دوشنبه 20 تیرماه در نخستین همایش نیروی دریایی راهبردی که در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) برگزار شد، ایران را از نظر تاریخی و راهبردی دارای وضعیت و موقعیت ممتازی در خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند دانست و افزود:  باید ببینیم با توجه به مؤلفه‌های مؤثر بر ژئوپولیتیک ایران مانند، سواحل طولانی در دریای جنوب، فرصت‌های توسعه راهبردی کشور در این منطقه برای ایجاد توسعه‌ای و نیرویی کدام است.

 رشید با اشاره به اینکه یکی از مسائل اصلی که با رویکرد توسعه ایران در ابعاد مختلف در اختیار است، گفت: موقعیت دریایی جمهوری اسلامی ایران و موضوع تبدیل شدن ایران به یک قدرت منطقه‌ای است. اما بدون توسعه زیرساختی و همه جانبه نمی‌توان موقعیت ایران را محکم کرد و از طرف دیگر بدون انجام این مراحل نمی‌توان از ایجاد یک نیروی دریایی قدرتمند سخن گفت...

وی با طرح این پرسش که چرا نباید جایی مانند بندر پارسیان را به استان مهمی مانند استان فارس بدهیم تا این استان نیز به دریا دسترسی داشته باشد؟ گفت: آقای رئیس جمهور هم در این رابطه گفتند که قصد داشته تا در سفر استانی این موضوع را عملی کند اما کسانی در بندرعباس در نمازجمعه مردم را تحریک کردند و اجازه این کار را ندادند.

 جانشین ستاد کل نیروهای مسلح  با بیان اینکه ما به رئیس جمهور و شورای عالی امنیت عالی این پیشنهاد را دادیم که برخی از استان‌ها باید به گونه‌ای تغییر کند تا دسترسی به دریا داشته باشند، گفت: چه ایرادی دارد جاسک را به کرمان بدهیم باید کاری کنیم تا استان‌هایی مانند خراسان و اصفهان نیز به بخش‌هایی از سواحل کشور دسترسی داشته باشند؟


واکنش‌ها در همین رابطه را بیشتر بخوانید:

محمدآشوری نماینده بندرعباس:سخنانی نسنجیده(هرمزآنلاین)

احمدجباری نماینده لنگه وپارسیان:خلاف امنیت ملی(هرمزآنلاین)

هرمزگان نیوز:تلاش برای تشکلیل استان فارس جنوبی(هرمزگان نیوز)