بارش برف و سرد شدن هوای عمومی کشور

آیین های سوگواری مذهبی

انتخابات پارلمانی مصر و پیروزی اسلام گرایان

جنبش تسخیر وال استریت

بورس انگلیس

اعتراض در اروپای شرقی به قوانین اقتصادی اتحادیه ی اروپا

درگیری ها در یمن و احتمال خروج علی عبدلله صالح

خشونت های پلیس بحرین علیه معترضان

مهم ترین عنوان های خبری رسانه ی  ملی کشورمان در 24ساعت اولیه ی پس از حادثه ی دریایی تاسف باربندرعباس  بود.

ودر این میان دریغ از نیم خط خبر و چند دقیقه گزارش از بزرگ ترین رسانه ی کشور...!!

راستی چرا؟

در همین مدت اما خبرنگاران محلی خبرگزاری های فارس و مهر ساعت به ساعت خبر حادثه از غرق شدن تا اعزام گروه امداد و نجات تعدادی و گم شدن برخی و پیدا شدن لاشه ی شناور و بستری شدن نجات یافتگان و...رابا وجود قرار داشتن در ایام تعطیل به خوبی پوشش خبری می دادند و بماند که مرکز خلیج فارس نیز گزارشی تصویری در همین زمینه پخش کرد و وبلاگ جغد بندری هم نخستین خبرهای روشن و غیر رسمی را که دقیق تر بودند منعکس نمود که جای سپاس از همه ی این عزیزان است.

به این حادثه می توان و باید از جنبه های مختلف نگریست اما برای من به عنوان یک علاقه مند در عرصه ی رسانه، جای این سوال بزرگ و تلخ به جا مانده که چراباید رسانه ی ملی از هرگونه پوشش خبری  حادثه  خود داری کند؟ در حالی که پس از چند ساعت هم خبر موثق و هم فیلم و هم عکس و بیش تر جزییات حادثه مشخص بود وارزش خبری بالایی داشت.

به یقین می توان گفت که برخورد عمدی  رسانه ی ملی در عدم پوشش خبری این حادثه ، مصداق بارز سانسور خبری بود اما چه نیازی به چنین سانسوری وجود داشت؟

در این روز نه ایام شادی و جشن مردم بود که با این خبر مکدر می شد ونه اصل خبر امنیت ملی  واقتصادی کشور را تهدید می کرد ونه خبری ویژه و مهم در سطح ملی رخ داده بود که این خبر آن اصل مهم را تحت پوشش قرار می داد راستی کدام اصل باعث شد که این خبر دردناک والبته قابل پیشگیری مورد سانسور عمدی خبری رسانه ی ملی قراربگیرد؟

ودر عوض از بی بی سی و رادیو فردا و صدای امریکا گرفته تا دبی نیوز و یورو نیوز بالافاصله به این حادثه به چشم یک خبر مهم نگریستند.

مگر این که  بپذیریم از چشم مدیران غیر پاسخگوی رسانه ی ملی این خبر از  لحاظ ارزش خبری هیچ مشکلی نداشت فقط آن چه ارزش نداشت جان حادثه دیدگان ایرانی بود نه خود خبر!!.


عکس: مجید جمشیدی

خبر و عکس در  آسوشیتدپرس

 خبر آنلاین