X
تبلیغات
رایتل

 

خبرگزاری فارس:‌ مدیر عامل شرکت آبفای هرمزگان با بیان اینکه تاکنون نهادهای زیست محیطی به طور کتبی و رسمی به این شرکت در مورد تاثیرات ورود فاضلاب بندرعباس به دریا نامه‌نگاری نکرده‌اند، گفت: هیچ عدله علمی در زمینه تاثیر فاضلاب بر پدیده کشند قرمز وجود ندارد./لینک خبر

حسین خادمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس در پاسخ به سئوالی مبنی بر تاثیرات ورود فاضلاب بندرعباس به دریا و تاثیر بر روی شکل‌گیری پدیده‌هایی همانند کشند قرمز اظهار داشت: تاکنون موضع‌های مختلفی در رابطه با ورود فاضلاب بندرعباس به دریا و رابطه آن با تشدید پدیده‌هایی همانند کشند قرمز از طرف دستگاه‌های زیست محیطی در رسانه‌ها، افکار عمومی و ... گرفته شده است.

وی افزود: تاکنون هیچ نهاد و مرجعی به طور کتبی برای آب و فاضلاب ننوشته است که ورود فاضلاب بندرعباس به دریا دلیل اصلی تشکیل پدیده کشند قرمز است.
این مسئول ادامه داد: اگر واقعا دستگاه‌های مربوطه حرفی در این راستا دارند و آبفا را متهم می‌کنند باید به این شرکت کتبا نامه‌نگاری کنند.
به گفته مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان هیچ عدله و مستند علمی تاکنون مبنی بر گفته‌های موجود ارائه نشده است.
خادمی ادامه داد: نباید فراموش کرد که روزانه صدها کشتی و شناور نیز در خلیج فارس عبور و مرور می‌کنند که این کشتی‌ها و شناورها نیز فاضلاب قابل توجهی را به دریا وارد می‌کنند.

وی بیان کرد: اگر فاضلاب بندرعباس برای دریا مشکل ساز شده است چرا مشکلات زیست محیطی از سال‌های گذشته برای دریا پیش نیامده است و در راستای رد این نظریه باید گفت که چرا مرگ و میر آبزیان در دریای عمان که اصلا فاضلابی از شهرهای ساحلی ایران به آن وارد نمی‌شود نیز دیده می‌شود.
به گفته خادمی، از فاضلاب در بسیاری از کشورها همانند کشورهای مالزی، چین و ... برای پرورش ماهی استفاده می‌شود.
وی همچنین معتقد است یکی از راه‌های تصفیه فاضلاب (با حجم کم) ورود آن به دریاست.

 ***

 وقتی مدیران دولتی هرمزگان ازمبحث رایج «مامورم ومعذور» استفاده می کنند با آنان سخنی نیست و بر آنان حرجی نمی باشد و همه ی  مخاطبان شرایط مدیریت در ایران را درک می کنند وسرشان را پایین می اندازند  وسکوت می کنند یعنی که: بعله..بعله ..

اما وقتی سخن از مستندات علمی است دیگر نمی توان بی تفاوت بود پس مطالب زیر به حضورمبارک شان ارائه می گرد.

ادعای جناب مدیرآبفای هرمزگان:بین ورود فاضلاب به دریا وشکوفاشدن کشند قرمز رابطه ای علمی وجود ندارد

1دکتر میرکی مدیرکل توسعه ی کشاورزی وزارت جهادکشاورزی (لینک)

2-دکتر محمد باقر نبوی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، (لینک)

 3-دکتر محمد رضا فاطمی مدیر گروه بیولوژی دریا دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات (لینک)

4-دکتر بهروز بهزاد عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و متخصص اکولوژی دریایی (لینک)

5-دکتر حمید رضایی کارشناس و متخصص پلانکتون شناسی و زیست شناسی دریا و عضو هیات علمی مرکز ملی اقیانوس شناسی، (لینک)

6-دکتر «برهان ریاضی» عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه محیط زیست (لینک)

7- دکتر «مرتضوی» رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان (لینک)

8-امید صدیقی، مدیر دفتر اکوبیولوژی ورئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران (لینک)


  جناب خادمی این نام های ردیف شده دربالا نه خبرنگار خبرگزاری فارس ( که ادله را عدله!!می نویسد) هستند و نه ماهیگیران بی ماهی مانده محلی ونه مردمان ساده دل کرانه های خلیج فارس! اینان چهرهای ممتاز دانشگاهی وعلمی همین کشورند.کسانی که هم چهره هایی علمی هستند وهم شخصیت هایی مدیریتی  وبعضا هر دو با هم. والبته در رابطه با کشند قرمز صاحب نظر و تحقیق وادله علمی.


این اسامی فقط مشتی نمونه ی خروار است  که بر خلاف فرمایش های شما بر اساس یافته های علمی معتقد هستند که بین ریختن فاضلاب و آلودگی دریایی به خصوص کشند قرمز رابطه ای مستقیم برقرار است چرا که معتقداند :

«زمانی که فاضلاب را به دریاها می ریزیم میزان مواد مغذی آب ها،  افزایش وحشتناکی پیدا می کند و جلبک های قرمز که از آنها تغذیه می کنند به طور مرتب رشد می کنند وکشند قرمز فراگیر می شود»

جناب آقای  مدیر کل محترم  آبفای هرمزگان !

محض خاطر حضرت عالی که پیگیر ادله های علمی هستید نمی گویم چرا که احتمالا در تحقیقات علمی تان با این نام های دانشگاهی و نتیجه تحقیقات شان آشنا هستید!! (و گرنه این طور بی محابا وبه راحتی نظرنمی دادید)اما محض خاطر خوانندگان عزیزی که احتمالا مانند شما پیگیر ادله های علمی نیستند یاد آوری می کنم که:

این آقایان دانشگاهی ومدیر، صریحا نه تنها فاضلاب به صورت عام که مشخصا فاضلاب شهر «بندرعباس» را در بروز این مشکل دخیل می دانند نه شهرهای چین ومالزی که به قول شما در فاضلاب هایشان ماهی پرورش می دهند!!

واگر یزد دور است به قول ما هرمزگانی ها گز که دور نیست اگرز به این چهره های نامبرده در بالا دسترسی ندارید ازجناب آقای دکتر «کامرانی» معاون دانشگاه هرمزگان بپرسید که هم به شما نزدیک تر است وهم در همین زمینه صاحب تحقیق که آیا فاضلاب در این زمینه موثر است یا نه؟.

 هرچند بر همگان روشن است که ورود350لیترفاضلاب در هرثانیه به آب های ساحلی بندرعباس یک معضل زیستی است که اگرباعث ایجاد کشندقرمزنشود به خودی خود چنان مضر و خطرناک وآسیب رسان است که نیازی به اعلام کتبی هیچ مسوولی ندارد واین که کشتی های خارجی و شناورهای داخلی نیز در تداوم یک کار زشت فاضلاب های خو را در آب های ساحلی بندرعباس تخلیه می کنند به هیچ وجه از بار مسوولیت کارخانجات واداراتی که به این زنجیره ی آلوده سازی پیوسته اند نمی کاهد.وقتی در دیزی باز باشد یقینا حیای گربه های خارجی را نمی توان توقع داشت.

وقتی شما به عنوان یک مدیر مسوول رسما می گویید که ریختن فاضلاب به دریا چندان هم مشکل ساز نیست دیگر از کشتی های خارجی چه انتظاری می توان داشت؟

اگرجلوگیری از ورود خطرناک فاضلاب در ساحل بندرعباس از وظایف سازمان آب وفاضلاب نیست واگر هست و توان انجام وظیفه را ندارید سکوت کردن بسیار زیبنده تر است از این که به ساحت دانش رفته و استدلال علمی  کنید که ریختن فاضلاب به دریا مشکلی ندارد .!!


توضیح: نوشتن ادله به صورت« عدله» !! هم محض امانت داری ونقل قول مستقیم از خبرگزاری فارس می باشد وگرنه غلط املایی آن دیگر روشن است خودتان ببینید/لینک فارس